احادیث اخلاقی

حدیث امام کاظم – خردمندان

امام کاظم علیه السلام :
: یا هِشامُ ، إنَّ العاقِلَ نَظَرَ إلَی الدُّنیا وإلی اهلِها فَعَلِمَ انَّها لا تُنالُ إلاّ بِالمَشَقَّهِ ، ونَظَرَ إلَی الآخِرَهِ فَعَلِمَ انَّها لا تُنالُ إلاّ بِالمَشَقَّهِ ، فَطَلَبَ بِالمَشَقَّهِ ابقاهُما .
یا هِشام ، إنَّ العُقَلاءَ زَهِدوا فِی الدُّنیا ورَغِبوا فِی الآخِرَهِ ؛ لاِءَنَّهُم عَلِموا انَّ الدُّنیا طالِبَهٌ مَطلوبَهٌ ، وَالآخِرَهَ طالِبَهٌ ومَطلوبَهٌ ، فَمَن طَلَبَ الآخِرَهَ طَلَبَتهُ الدُّنیا حَتّی یَستَوفِیَ مِنها رِزقَهُ ، ومَن طَلَبَ الدُّنیا طَلَبَتهُ الآخِرَهُ فَیَاتیهِ المَوتُ فَیُفسِدُ عَلَیهِ دُنیاهُ وآخِرَتَهُ .
امام کاظم علیه السلام ـ به هشام بن حکم ـ : ای هشام! خردمند ، درباره دنیا و اهل آن اندیشید و دریافت که دنیا جز با رنج به دست نمی آید، و در باره آخرت نیز اندیشید و دریافت که به آن نیز جز با رنج نمی توان رسید. پس با قبول رنج ، در طلب پاینده تر از آن دو بر آمد.
ای هشام! خردمندان ، از دنیا دل بر کندند و به آخرت ، دل بستند؛ زیرا دریافتند که دنیا خواهان است و خواسته شده و آخرت نیز خواهان است و خواسته شده ، و کسی که آخرت را بطلبد ، دنیا در طلب او بر می آید تا او روزی اش را به طور کامل از دنیا بر گیرد، و کسی که دنیا را طلب کند ، آخرت در طلب او بر می آید. و مرگش در می رسد و دنیا و آخرتش را بر او تباه می گرداند.
الکافی : ج ۱ ص ۱۸ ح ۱۲ عن هشام بن الحکم وراجع تحف العقول : ص ۳۸۷ وبحار الانوار : ج ۷۸ ص ۳۰۱ ح ۱ .
برگرفته از کتاب ۳۰۵ حدیث از امام کاظم علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *