احادیث تفسیری

احادیث تفسیری امام کاظم – این حدیث،‌ ضعیف است!

این حدیث،‌ ضعیف است!
علامه مجلسی از کتاب نجوم نقل کرده: روزی هارون الرشید به دنبال حضرت موسی بن جعفر علیه السلام فرستاد تا احضارش کنند. وقتی که امام در نزد هارون حاضر شد، هارون گفت: ای فرزند فاطمه! مردم به شما علم نجوم نسبت می دهند و می گویند شما این دانش را به خوبی می دانید، ولی فقهای عامه می گویند: پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: هرگاه یارانم مرا یاد کردند، آرام بگیرید، و اگر بحث از قدر کردند، ساکت شوید، و اگر سخن از نجوم و ستارگان به میان آوردند، سکوت کنید، در حالی که امیرمؤمنان علیه السلام داناترین بندگان به علم نجوم بود و فرزندان و ذریه طاهرش نیز که شیعه قائل به امامتشان است، به این علم آشنا بودند.
امام کاظم علیه السلام در پاسخ فرمود:این حدیث، ضعیف و اسنادش بی اعتبار و بی ارزش است و خداوند متعال نیز نجوم را ستایش کرده است و اگر این علم صحیح نبود، هرگز خداوند آن را مدح نمی کرد. پیامبران هم به نجوم دانا و عالم بودند. خداوند درباره حضرت ابراهیم خلیل الرحمن صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: (و کذلک نری ابراهیم ملکوت السماوات و الارض و لیکون من الموقنین)
/پاورقی ۵- انعام-۷۵٫/
(و این چنین ملکوت آسمان ها و زمین را به ابراهیم نشان دادیم (تا به آن استدلال کند) و اهل یقین گردد) . در جای دیگری فرمود: (فنظر نظرهً فی النجوم فقال انی سقیمٌ)
/پاورقی ۶- صافات-۸۹٫/
(سپس نگاهی به ستارگان افکند و گفت: من بیمارم) . پس اگر عالم به نجوم نبود، هرگز به ستارگان نگاه نمی افکند و نمی گفت من بیمارم. همچنین حضرت ادریس علیه السلام آگاه ترین اهل زمان خود به ستارگان بود. و نیز خداوند متعال به مواقع و جایگاه های نجوم سوگند یاد کرده و فرموده است: (و إنه لقسمٌ لو تعلمون عظیمٌ)
/پاورقی ۷- واقعه-۷۶٫/
(و این سوگندی است بسیار بزرگ، اگر بدانید) . و در جای دیگر فرموده: (و النازعات غرقاً و الناشطات نشطاً و السابحات سبحاً فالسابقات سبقاً فالمدبرات امرا)
/پاورقی ۸- نازعات-۱-۵٫/
(سوگند به فرشتگان که (جان مجرمان را به شدت از بدن هایشان‌) برمی کشند و فرشتگانی که (روح مؤمنان را) با مدارا و نشاط جدا می سازند و سوگند به فرشتگانی که (در اجرای فرمان الهی) با سرعت حرکت می کنند و سپس بر یکدیگر سبقت می گیرند،‌ و آنهایی که امور را تدبیر می کنند) . و منظور خداوند، دوازده برج و هفت سیاره می باشد و آنچه در شب و روز به امر پروردگار ظاهر می گردد. آری، پس از علم قرآن، هیچ علمی شریف تر از علم نجوم نمی باشد، چرا که این، علم پیامبران و اوصیای الهی است و نیز علم وارثان انبیایی است که خداوند درباره آنان فرموده: (و علاماتٍ و بالنجم هم یهتدون)
/پاورقی ۹- نحل-۱۶٫/
(و علامت هایی قرار داد و به وسیله ستارگانی هدایت می شوند) ، و ما نیز این علم را می شناسیم، ولی درباره اش سخن نمی گوییم.
هارون گفت:ای موسی! تو را به خدا سوگند می دهم که این علم را نزد جاهلان و عوام الناس اظهار نکن، مبادا از تو عیب جویی کنند. این علم و دانش را پنهان کن و به سوی حرم جدت بازگرد
/پاورقی ۱۰- بحارالانوار، ج۴۸، ص ۱۴۵٫/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *