احادیث تفسیری

احادیث تفسیری امام کاظم – پرسش های یک مسیحی

پرسش های یک مسیحی
یعقوب بن جعفر بن ابراهیم گوید: نزد حضرت موسی بن جعفر علیه السلام بودم که مردی نصرانی خدمت حضرت رسید و اظهار داشت: از راه دور و سفری پرزحمت خدمتت رسیدم و از خدای متعال خواسته ام تا مرا به بهترین ادیان و بهترین بندگان و عالم ترین آنان راهنمایی کند. فدایت شوم! به من اجازه سخن گفتن می دهی؟
حضرت فرمود: آری، تو برای همین جهت آمده ای.
نصرانی گفت: از تو می پرسم.
فرمود: بپرس.
نصرانی گفت: مرا خبر ده از کتاب الهی که بر محمد صلی الله علیه و آله و سلم نازل شد و خداوند به آن سخن گفت و توصیفش کرد و فرمود: (حم و الکتاب المبین انا انزلناه فی لیله مبارکهٍ انا کنا منذرین فیها یفرّق کلّ امر حکیمٍ)
/پاورقی ۲۹- حم-۱٫/
(حم. سوگند به این کتاب روشنگر که ما آن را در شبی پربرکت نازل کردیم. ما همواره انذارکننده بوده ایم. در آن شب هر امری براساس حکمت (الهی) ‌تدبیر و جدا می گردد) . تفسیر و تأویل باطن این آیه چیست؟
امام فرمود:اما (حم)، حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم است و او در کتاب هود که بر او نازل گردید، منقوص الحروف است (‌در کتاب هود، دو حرف از نام محمد صلی الله علیه و آله و سلم نیامده است) . اما (الکتاب المبین) امیرمؤمنان علی علیه السلام است. اما (لیله) فاطمه زهرا است و اما فرمایش خداوند: (فیها یفرق کلّ امر حکیم) به این معناست که از او خیر کثیر پدید می آید، مردی دانا و مردی دانا و مردی دانا.
مرد نصرانی گفت: مرد اول و مرد آخر را برایم وصف کن. این مردان کیان اند؟
امام علیه السلام فرمود: به درستی که صفات با یکدیگر مشابه هستند، اما نفر سوم را برای تو توصیف می کنم که از نسل او کسی پدید می آید که (نشانه هایش) ‌در کتاب های شما آمده است، اگر آنها را تغییر نداده یا تحریف نکرده و یا به آن کتاب ها کفر نورزیده باشید. اما بدانید که در گذشته چنین کاری انجام داده اید
/پاورقی ۳۰- بحارالانوار، ج۴۸، ص ۸۵٫/
ناگفته نماند که ظاهراً مراد از سومی، امام حسین علیه السلام است که از نسل این حضرت، امام زمان علیه السلام پدید می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *