احادیث و سخنان

حدیث امام کاظم انواع درد دندان و درمان آن

مرحوم کلینی رحمه الله علیه، به نقل یکی از راویان حدیث و اصحاب امام موسی کاظم (ع) حکایت کند:
روزی در محضر شریف آن حضرت بودم که آن بزرگوار پیرامون ناراحتی لثهها و انواع درد دندان و داروی آن مطالبی بیان فرمود، اینکه: چنانچه دندانت خورده شده و تو خالی باشد، چند دانه گندم را پوست میکنی، سپس آنها را خیسانده و عصاره آنها را میگیری و چند قطره از آن عصاره را داخل آن دندانی که سوراخ شده است و درد میکند، میچکانی.
و آنگاه پنبه ای را به آن آغشته مینمائی و درون همان دندان قرار میدهی و به مدت سه شب این کار را انجام خواهی داد تا ان شاء الله درد آن برطرف گردد، ضمن آن که باید بر پشت بخوابی.
ولی اگر دندان خوردگی ندارد و فقط باد در آن افتاده است، باید به مدت سه شب، دو یا سه قطره از همان عصاره گندم را داخل گوشی که سمت آن دندان دردناک قرار دارد بچکانی تا ان شاء الله به اذن خداوند بهبودی حاصل شود. همچنین امام موسی کاظم درباره ناراحتی دهان و خونریزی لثهها و فشار خون فرمود: یک عدد حنظله – هندوانه ابوجهل – که تازه زرد شده باشد، پیدا میکنی و آن را در قالب گل قرار میدهی و سپس گوشه ای از آن را سوراخ و با چاقو درون آن را به آرامی میتراشی. پس از آن، مقداری سرکه خرمائی که زیاد ترش باشد با آن مخلوط کرده و روی آتش میگذاری تا خوب بجوشد و مانند شیره گردد. به محض این که سرد شد، به اندازه یک انگشت از آن را برداشته و داخل دهان و لثهها را خوب به وسیله آن ماساژ داده؛ و سپس با ناراحتی سرکه مضمضه مینمائی. و این روش را چندین مرتبه انجام میدهی تا ان شاء الله ناراحتی لثهها و دهان برطرف گردد [۱] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] روضه کافی: ج ۸، ص ۱۶۸، ح ۲۳۲٫
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *