احادیث و سخنان

حدیث امام کاظم تقسیم کارهای روزانه

«اجتهدوا فی ان یکون زمانکم اربع ساعات: ساعه لمناجات الله، و ساعه لامر المعاش، و ساعه لمعاشره الاخوان و الثقات الذین یعرفونکم عیوبکم و یخلصون لکم فی الباطن، و ساعه تخلون فیها للذاتکم فی غیر محرم و بهذه الساعه تقدرون علی ثلاث ساعات.» [۱] .
بکوشید زمان و فرصتی را که در اختیار دارید به چهار بخش تقسیم کنید بخشی را به عبادت و ارتباط با خدا اختصاص دهید و بخشی را به تلاش و کوشش برای تامین نیازمندیهای زندگی. پارهای دیگر از وقت خود را در معاشرت با برادران دینی و افراد مورد اعتماد خود که در دل ارادتمند شما هستند و عیبهایتان را به شما میشناسانند سپری کنید.
ساعتی را نیز به بهرهگیری از لذتهای حلال اختصاص دهید و (توجه داشته باشید که) در پرتو بهرهگیری مطلوب از این بخش اخیر، در انجام سه بخش نخست موفقتر و توانمندتر خواهید بود.
امام (ع) در این رهنمود بسیار ارزنده به همه ابعاد و نیازهای فطری و غریزی بشر توجه کرده و پیروان خود را به اجرای دقیق آن توصیه نموده است. این سخن حکیمانه امام (ع) اولاً ما را به نظم در زندگی و برنامهریزی دقیق در کارهای روزانه توصیه میکند، و ثانیاً لیست جامع و دستورالعمل کاملی از برنامه روزانه ما را در پیش رویمان قرار میدهد که اجرای دقیق آن، انسان را به سعادت و کمال میرساند.
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] تحف العقول، ص ۳۰۲٫
منبع: زندگانی امام کاظم؛ علی رفیعی، سید محمد حسینی؛ پاییز ۱۳۷۴ ناشر: موسسه فیض کاشانی
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *