اصحاب و شاگردان

اصحاب امام کاظم حماد بن عیسی جهنی

شیخ او را از اصحاب امام موسی بن جعفر (ع) به شمار آورده است [۱] .
مرحوم نجاشی درباره وی فرموده: وی از کوفه است ولی ساکن بصره شده بود در حدیثش ثقه و بسیار راستگو بوده از امام صادق (ع) بیست حدیث روایت نموده. خود او گفته: هفتاد حدیث از امام صادق (ع) شنیدم ولی در اثر تردیدی که داشتم به روایت بیست حدیث اکتفا نمودم و از امام موسی بن جعفر (ع) روایت نقل نموده است و تا زمان امام رضا و امام جواد (ع) حدیث از وی نقل نشده. چند کتاب دارد و در سن نود و چند سالگی در سال ۲۰۹ یا ۲۰۸ در وادی قناه غرق شد [۲] . شیخ نیز وی را توثیق نموده است، فرموده: بصری و ثقه است و دارای کتبی است [۳] . و در کتاب «الغیبه» فرموده: حماد بن عیسی از واقفه بود و با دیدن معجزات از امام رضا (ع) از آن عقیده برگشت [۴] .
و مرحوم کشی از عبیدی از حماد نقل کرده است: خدمت امام موسی بن جعفر (ع) شرفیاب شدم و عرض کردم: فدایت شوم! از خدا درخواست کن که خانهای و همسری و پسری و خادمی و در هر سال حج روزی من نماید. حضرت فرمود: اللهم صل علی محمد و آل محمد خدایا خانهای و همسری و پسری و خادمی و پنجاه حج روزی حماد بفرما! وقتی که فرمود: پنجاه حج دانستم که بیش از پنجاه بار حج نصیبم نمیگردد. الآن حج چهل و هشتمین من است و این خانه من است که میبینی و این همسر من است که از پشت پرده سخن مرا میشنود و این پسر من و این خادم من است، همه اینها روزی من شده است.
محمد بن عیسی عبیدی گوید: بعد از آن دو بار حج انجام داد پس از آن در معیت ابوالعباس نوفلی برای انجام حج پنجاه و یکم به راه افتاد وقتی که به میقات رسید رفت که غسل نماید سیل جاری شد و غرق گردید رحمه الله علیه [۵] .
مرحوم کلینی با سند صحیح از او نقل نموده که مردی از اهل بصره خدمت امام موسی بن جعفر (ع) مشرف شد و عرض کرد: فدایت شوم با گروهی مینشینم که شطرنجبازی مینمایند من فقط نگاه میکنم و بازی نمینمایم! حضرت فرمود: تو را با مجلسی که خدا به اهل آن مجلس نگاه نمینماید چه کار؟ [۶] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] رجالطوسی، ص ۳۴۶، شماره ۱٫
[۲] رجالنجاشی، ص ۱۰۳ و ۱۰۴٫
[۳] رجالطوسی، ص ۳۴۶٫
[۴] الغیبه، ص ۴۷٫
[۵] معجمرجالالحدیث، ج ۶، ص ۲۲۷٫
[۶] کافی، ج ۶، ص ۴۳۷، ح ۱۲٫
منبع: زندگانی بابالحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول ۱۳۸۸٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *