امامت و رهبری، حاکمان زمان

امام کاظم و معرفی جانشین خود

زکریا بن آدم – که یکی از بزرگان شیعه و مورد توجه خاص ائمه اطهار علیهم السلام بوده است – به نقل از گفتار بعضی دوستانش حکایت نماید:
روزی در مدینه منوره کنار قبر مطهر رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم به همراه بعضی افراد نشسته بودیم، که ناگهان متوجه شدیم امام موسی کاظم سلام الله علیه دست فرزندش، حضرت رضا (ع) را گرفته و به سمت ما میآمد، چون وارد مجلس ما گردید و فرمود:آیا میدانید من چه کسی هستم؟ عرض کردم: یا ابن رسول الله! شما موسی، جعفر بن محمد (ع) هستی. حضرت فرمود: این فرزند را میشناسید؟ گفتیم: بلی، او علی، پسر موسی، پسر جعفر صادق – صلوات الله علیهم میباشد. آن گاه امام (ع) افزود: تمامی شما گواه و شاهد باشید، که من او را وکیل خود در زمان حیاتم؛ و نیز وصی و جانشین خود پس از آن که از دنیا بروم، قرار دادم [۱] . همچنین علی بن جعفر حکایت کند: روزی در محضر برادرم امام موسی بن جعفر (ع) بودم و او را حجت خداوند متعال پس از پدرم، در روی زمین میدانستم. ناگهان فرزندش علی (ع) وارد شد و برادرم فرمود: این فرزندم، علی صاحب و پیشوای تو خواهد بود؛ و همان طور که من جانشین پدرم هستم، او نیز جانشین من میباشد، خداوند تو را ثابت قدم و پایدار نگه دارد. من گریان شدم و با خود گفتم: برادرم با این سخنان، خبر از مرگ و رحلت خود می دهد. ناگاه امام (ع) اظهار نمود: برادرم علی! مقدرات الهی باید انجام پذیرد، همانا حضرت رسول، امیرالمومنین، فاطمه، حسن و حسین (صلوات الله علیهم اجمعین) الگوی تمام انسانها بوده و هستند و من نیز تابع و پیرو ایشان خواهم بود.
علی بن جعفر افزود: این سخنان را برادرم، امام موسی کاظم (ع) سه روز پیش از آن که هارون الرشید در دومین مرحله او را به بغداد احضار نماید، بیان فرمود [۲] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] کفایه الاثر: ص ۲۶۸٫
[۲] اثبات الهداه: ج ۴، ص ۲۴۱، ح ۵۴٫
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *