امامت و رهبری، حاکمان زمان

نشانه هائی از امامت امام کاظم

ابوبصیر روایت کند:
روزی که به محضر مبارک امام موسی کاظم (ع) وارد شدم و عرضه داشتم: فدایت گردم، امام چگونه شناخته میشود و نشانههای امامت چیست؟
حضرت فرمود: امات نشانهها و علامتهای بسیاری دارد: یکی آن بود که پدرم انجام داد – جریان بینا شدن ابوبصیر توسط امام صادق علیه السلام. و از طرف خداوند متعال به وسیله ی حضرت رسول صلی الله علیه و اله و سلم منصوب و معرفی شود، همانطور که امام علی (ع) را نصب نمود. و دیگر آن که آنچه از او در هر موضوعی سئوال کنند، جواب آن را بداند و بتواند پاسخ دهد، و با مردم از هر قبیله و نژادی و صاحب هر لغتی که باشند، سخن گوید. سپس افزود: ای ابوبصیر! هم اکنون نشانهای از آن را مشاهده و ملاحظه خواهی نمود. آن گاه لحظاتی گذشت، ناگهان شخصی از اهالی خراسان وارد شد و با زبان عربی با حضرت سخن گفت؛ ولی امام (ع) به فارسی و زبان محلی با آن خراسانی صحبت میفرمود. مرد خراسانی با حالت تعجب گفت: با ابن رسول الله! من با شما به زبان عربی سخن میگویم؛ لیکن شما به زبان فارسی صحبت میفرمائی؟! حضرت فرمود: اگر ما نتوانیم به زبان فارسی و محلی با شما سخن گوئیم؛ پس چه مزیت و فضیلتی بر دیگران داریم. پس از آن، حضرت به من خطاب نمود و فرمود: ای ابوبصیر! امام به تمام لغات انسانها آشنا است، و نیز زبان تمام حیوانات را میفهمد و با آنها سخن میگوید؛ و کسی که دارای این مزایا و اوصاف نباشد، امام نیست [۱] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] بحارالانوار: ج ۴۸، ص ۴۷، ح ۳۳، قرب الاسناد: ص ۱۴۶، اصول کافی: ج ۱، ص ۲۵۵، ح ۷، عیون المعجزات: ص ۱۰۲، به نقل از علی فرزند ابوحمزه ثمالی با تفصیلی بیشتر.
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *