ازدواج و همسران

مهتاب مغرب (همسر امام کاظم علیه السلام)

مهتاب مغرب (همسر امام کاظم علیه السلام)
مادر گرامی حضرت امام رضا علیه السلام از بزرگزادگان عجم بود. او در عجم به دنیا آمد اما در بلاد عرب رشد کرد و پرورش یافت. از مشهورترین نامهایش تکتم می‏باشد که ‏از نامهای زنان عرب است و در اشعار عرب این نام زیاد آمده است. او نامهای‏ دیگری هم دارد از جمله: سکن نوبیه، اروی، نجمه، سمانه، سلامه ، خیزران، مرسیه، صقر ، و البته این تمام نامهای ایشان نیست و دلیل اینکه ایشان نامهای زیادی ‏دارد این است که مستحب است اسم برده هنگام تغییر مالک، تغییر پیدا کند.
و حال ما سرگذشت ‏بردگی ایشان را شرح می‏دهیم: علامه مجلسی از هشام روایت کرده‏ است که روزی حضرت امام موسی کاظم علیه السلام از من پرسید که آیا از برده فروشان کسی ‏آمده؟ جواب دادم: نه.
حضرت فرمود: آمده است ‏بیا تا به نزد او برویم. همراه آن حضرت شدم وقتی که‏به مکان مورد نظر رسیدیم، با کمال تعجب دیدیم که مردی از تجار مغرب آمده است وبا خودش غلامان و کنیزان بسیاری آورده است. حضرت جلو رفت و فرمود: کنیزان خود را بر ما عرضه کن! او نه کنیز آورد و حضرت هیچ کدام را نپسندید و فرمود: دیگر بیاور. گفت:
کنیزی ندارم. حضرت فرمود: داری و باید بیاوری. گفت: به خدا سوگند ندارم مگریک کنیز بیمار! حضرت فرمود: او را بیاور. ولی مرد برده فروش امتناع کرد و بنابراین من و حضرت برگشتیم. روز بعد حضرت مرا به نزد او فرستاد و فرمود: به‏ هر قیمت که بگوید آن کنیز بیمار را برای من خریداری کن و به نزد من بیاور! من ‏مثل روز قبل پیش مرد برده فروش رفتم و گفتم: آمده‏ام تا آن کنیزک را طلب کنم.
کنیز را به قیمت زیادی به من فروخت و گفت: راستش را بگو آن مردی که دیروز باتو همراه بود که بود؟
گفتم: مردی است از بنی‏هاشم! برده فروش گفت: ای مرد! بدان که من این کنیز را از دورترین بلاد غرب خریده‏ام، روزی زنی از اهل کتاب این کنیز را دید و پرسید او را از کجا آورده‏ام؟ گفتم: او را برای خودم خریده‏ام گفت: سزاوار نیست این کنیز نزد امثال تو باشد، بلکه باید نزد بهترین اهل زمین باشد و چون او این کنیزک رابگیرد، پس از مدت کوتاهی از او پسری به دنیا خواهد آمد که اهل مشرق و مغرب ازاو اطاعت کنند و پس از اندکی حضرت امام رضا علیه السلام از او به وجود آمد. روایتی ‏دیگر هم هست که نمایانگر رویایی راستین می‏باشد: وقتی که مادر حضرت رضا علیه السلام ازآن مرد برده فروش خریده شد. حمیده مادر امام موسی کاظم علیه السلام در خواب رسول خدا صلی الله علیه و آله را دید که به او می‏فرماید: ای حمیده نجمه را به فرزندت موسی ببخش زیرا به زودی‏ از او فرزندی متولد می‏شود که بهترین روی زمین است. حمیده به آنچه که رسول‏ خدا صلی الله علیه و آله در خواب به وی امر کرده بود عمل کرد. وقتی امام رضا علیه السلام به دنیا آمد آن ‏وقت‏ حمیده، نجمه را طاهره نامید. حال روایتی دیگر که قطره‏ای از دریای حسن‏های ‏نجمه را برای ما بیان می‏کند: ابا الحسن علی بن میثم گفته است: حمیده مادرامام موسی کاظم علیه السلام کنیزکی خرید (در برخی روایات آمده که ایشان کنیزک را خریده‏است) اسم این کنیزک تکتم بود و در آداب اخلاقی و دینی و در عقل و حیا یکی ازبهترین زنان بود. او حمیده را بسیار گرامی می‏داشت و به او احترام می‏گذاشت.
روزی حمیده به فرزندش امام موسی کاظم علیه السلام گفت: فرزندم تکتم کنیزکی است که من ازاو در زیرکی و محاسن اخلاقی بهتر ندیده‏ام و می‏دانم که هر نسلی از او به وجود می‏آید پاکیزه و مطهر خواهد بود. او را به تو می‏بخشم و از تو خواهش می‏کنم که ‏رعایت ‏حرمت او را بکنی و همان طور که در قبل اشاره شد، وقتی حضرت امام رضا علیه السلام از وی متولد شد، حمیده او را طاهره نامید. در روایت آمده است که: حضرت رضا علیه السلام در کودکی شیر فراوانی می‏خورد.
روزی نجمه گفت: دایه‏ای پیدا کنند که مرا (در شیر دادن به او) یاری کند پرسیدند: مگر شیر تو کم شده است.
جواب داد: دروغ نمی‏گویم به خدا سوگند شیر من کم نیست‏ بلکه نوافلی که همیشه‏ عادت داشتم آنها را بجا آورم اعث‏ شده است که به آن کمتر بپردازم.
برای همین کمک می‏خواهم که نوافل و (عباداتی که به آنها) عادت کرده‏ام ترک نکنم.
شیخ صدوق در عیون به سند معتبر از نجمه مادر آن حضرت روایت کرده است: چون‏ حامله شدم به هیچ وجه احساس سنگینی نمی‏کردم و در خواب صدای تسبیح و تهلیل وتمجید حق تعالی از نوزاد درون شکم خود می‏شنیدم. و باز می‏گوید: وقتی حضرت رضا علیه السلام به دنیا آمد دستهای خود را بر زمین گذاشت و سر مبارک خود را به سوی‏ آسمان گرفت و لبهای مبارکش حرکت می‏کرد و سخنی (با خدا) می‏گفت که من نمی‏فهمیدم.
در آن لحظه امام موسی بن‏جعفر علیه السلام به نزد من آمد و فرمود: گوارا باد تو را ای ‏نجمه کرامت پروردگارت! و من نوزاد را در پارچه سفیدی پیچیدم و به آن حضرت ‏دادم. حضرت در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه گفت و آب فرات خواست و کامش ‏را با آن آب برداشت و او را به دست من داد و فرمود: بگیر این را که بقیه الله ‏در زمین و حجت‏ خدا بعد از من است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *