فرزندان و نوادگان

فرزندان امام کاظم ابراهیم

شیخ مفید رحمه الله فرموده: ابراهیم بن موسی مردی شجاع و کریم بود. در دوران حکومت مامون عباسی که محمد بن زید بن علی بن الحسین بن علی بن ابیطالب (ع) خروج کرد و ابوالسرایا در کوفه با او بیعت کرد، ابراهیم از جانب محمد بن زید به امارت یمن منصوب گردید و به آنجا رفت و یمن را فتح نمود و مدتی در آنجا بود تا وقتی که ابوالسرایا کشته شد و طالبیین متفرق شدند، از مامون برای ابراهیم بن موسی امان گرفته شد. مامون به وی امان داد. [۱] . و تاجالدین ابن زهرهی حسینی در حق وی گفته: امیر ابراهیم المرتضی، سیدی جلیل، امیری نبیل، عالم و فاضل بود. از پدرانش (ع) حدیث نقل کرده. در روزگار ابوالسرایا به یمن رفت و آنجا را فتح نمود. و بعضی گفتهاند: مردم را به امامت برادرش، حضرت امام رضا (ع) دعوت مینمود. جریان او به مامون گزارش شد و نزد مامون لعنه الله علیه برای او شفاعت کردند. مامون پذیرفت و او را امان داد و متعرض وی نشد. در بغداد وفات کرد و قبر او در قبرستان قریش، نزد پدر بزرگوارش حضرت موسی بن جعفر (ع) معروف است.
و نیز تاجالدین ابن زهره در حالات ابوسبحه، موسی بن ابراهیم بن موسی بن جعفر (ع) گفته: موسی بن ابراهیم از اهل صلاح و عبادت و ورع و فاضل از روات حدیث بود. کتابی از او دیدم در ارتباط با حدیث «سلسلهالذهب». موالف و مخالف از او نقل حدیث کردهاند.
و موسی گفته: خبر داد مرا، پدرم ابراهیم، گفت: حدیث کرد مرا، پدرم موسی کاظم (ع)، گفت: حدیث کرد مرا، امام صادق جعفر بن محمد (ع)، گفت: حدیث کرد مرا، پدرم امام محمد باقر (ع)، گفت: حدیث کرد مرا، پدرم زینالعابدین (ع)، گفت: حدیث کرد مرا، پدرم امام حسین (ع) شهید کربلا، گفت: حدیث کرد مرا، پدرم امیرالمومنین، علی بن ابیطالب (ع)، گفت: حدیث کرد مرا، رسول الله (ص)، گفت: حدیث کرد مرا، جبرئیل (ع)، از خدای تعالی که فرموده: «لا اله الا الله حصنی فمن قالها دخل حصنی و من دخل حصنی امن من عذابی». کلمهی «لا اله الا الله» حصار من است، پس هر که آن را بگوید در حصار من داخل شود، و کسی که در حصار من داخل شود ایمن خواهد بود از عذاب من. نویسنده: «حدیث سلسلهالذهب» از احادیث معروف است و مرحوم علامه مجلسی آن را در کتاب شریف بحارالانوار جلد سوم صفحه ۱۴ – ۵ نقل نموده است به آنجا مراجعه شود. مرحوم مجلسی از صاحب عمدهالطالب نقل کرده که حضرت امام موسی (ع) را، دو ابراهیم بوده: ابراهیم الاکبر [۲] و در اعقاب داشتن اکبر، خلاف است.
و ابونصر بخاری گفته: ابراهیم اکبر بوده که در یمن در ایام ابوالسرایا خروج کرده، و او بلا عقب (اولاد) بوده. و دیگر ابراهیم اصغر است، که ملقب است به مرتضی، و مادرش ام ولدی از اهل نوبه و زنگبار و اسمش نجیه بود، و او را عقب از دو پسر بوده: موسی ابوسبحه و جعفر.
از تحقیقی که فاضل معاصر محمد مهدی موسوی خرسان در پاورقی بحار به عمل آورده معلوم میشود که ابراهیم بن موسی در اوایل سال ۲۱۰ در بغداد مسموما از دنیا رفته [۳] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] همان، ص ۳۰۳٫
[۲] الارشاد، ص ۲۸۹٫
[۳] بحارالانوار، ج ۴۸، ص ۲۷۸٫
منبع: زندگانی بابالحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول ۱۳۸۸٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *