فرزندان و نوادگان

فرزندان امام کاظم ام احمد

در مآخذی که اولاد حضرت موسی بن جعفر (ع) را ذکر نمودهاند دختری به نام ام احمد را برای حضرت ذکر نکردهاند ولی در کافی روایتی را نقل نموده است که قسمتی از سند روایت و متن آن چنین است: الحسین بن موسی عن امه و ام احمد بنت موسی قالتا: کنا مع ابیالحسن (ع) بالبادیه و نحن نرید بغداد فقال لنا یوم الخمیس: «اغتسلا الیوم لغد یوم الجمعه فان الماء بها غدا قلیل»، فاغتسلنا یوم الخمیس لیوم الجمعه [۱] .
حسین بن موسی از مادرش و از ام احمد دختر موسی نقل نموده که گفتند: با ابوالحسن (ع) در بیابان بودیم و به طرف بغداد میرفتیم حضرت روز پنجشنبه به ما فرمود: امروز برای فردا که روز جمعه است غسل نمایید زیرا فردا در بیابان آب کم است. ما روز پنجشنبه برای روز جمعه غسل نمودیم. از کلام مرحوم آیت الله العظمی خویی برداشت میشود که ام احمد بنت موسی درست نیست بلکه ام احمد بن موسی بن جعفر (ع) صحیح است که مراد از آن ام احمد همسر موسی بن جعفر (ع) است [۲] .
به نظر احقر این مطلب را نمیتوان به اثبات رساند زیرا حضرت موسی بن جعفر در سفری که وی را به بغداد بردند ام احمد همسرش را در مدینه به عنوان وصی خود معرفی نمود و در مدینه ماند که در گذشته به این موضوع اشاره شد. مگر اینکه کسی بگوید: ممکن است حضرت سفری پیش از آن به بغداد داشته که اثبات آن مشکل است و وجهی ندارد که دست از ظهور کلام برداریم.
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] کافی، ج ۳، ص ۴۲، ح ۶٫
[۲] معجمرجالالحدیث، ج ۲۳، ص ۱۷۲ و ۱۷۳٫
منبع: زندگانی بابالحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول ۱۳۸۸٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *