حرم و بارگاه, محل دفن

رجال و دولت مردان مدفون در کاظمین

رجال و دولت مردان مدفون در کاظمین

معز الدوله دیلمی
احمد بن علی ملقب به معز الدوله دیلمی، از پادشاهان آل بویه و از حاکمان بغداد است. وی در ۳۵۸ ق در کاظمین از دنیا رفت و در مقابر قریش دفن شد. او تلاش زیادی در گسترش سلطه سیاسی و دینی تشیع در عراق و سایر منطقه ها انجام داد. برخی از تعمیرات و بازسازی های قبر امامین کاظمین و نیز نخستین بقعه برفراز آن دو قبر از خدمات او به تشیع و اهل بیت است.

ابو محمد حسن مهلبی
وی وزیر معز الدوله دیلمی بود. جسدش را به بغداد انتقال دادند و داخل مقبره ای، که معز الدوله برای وی در صحن مطهر آماده کرده بود، به خاک سپردند. بقعه او و سایر خاندانش به مقبره آل نوبخت معروف است. سید هبه الدین شهرستانی، از عالمان شیعه، معتقد است که مقبره آل نوبخت همان مقبره ای است که به ابراهیم فرزند موسی الکاظم در وسط صحن منتسب است.

امین، خلیفه عباسی
پدرش هارون و مادرش زبیده خاتون بود. او را در مقابر قریش دفن کردند.

جعفر بن منصور
جعفر فرزند منصور خلیفه عباسی، پس از مرگ، توسط پدرش منصور در مقابر قریش خاک شد.

فرهاد میرزا معتمد الدوله
شاهزاده معتمد الدوله، عموی ناصر الدین شاه قاجار، در حجره ای نزدیک درب صحن شرقی « باب المراد » در زیر ساعت به خاک سپرده شد. او تلاش زیادی در بازسازی حرم، به ویژه صحن و دیوارهای اطراف آن، کرد. وی دستور داد بر بالای سنگ قبرش تصویر سگی را به نشانه سگ اصحاب کهف حجاری کنند که دو دست خود را زیر چانه خود گذاشته و این جمله را بر روی قبر وی بنویسند: « وکلبهم باسط ذراعیه بالوسیط ».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *