سیره عملی و رفتاری

سخاوت امام کاظم

امام که الگوی دیگران است در صفات انسانی و ارزشهای الهی باید از دیگران برتر باشد. به همین خاطر امامان معصوم (ع) در صفات والای انسانی از همگان برترند. صفات انسانی در جان آنان مستقر شده و در رفتار آنان آشکارا پدیدار میگردد.
امام صادق (ع) فرزند برومندش را به علم و درک آنچه که مردم به آن نیازمند هستند و سخاوت و جود، رفتار نیکو و حسن هم جواری و… میستاید. [۱] .
بذل و بخشش امام موسی (ع) زبان زد همگان و ضرب المثل بین عموم شده است. اگر کسی کیسههای بخشش دویست تا سیصد دیناری امام به وی میرسید، بی نیاز میشد، عجبا لمن جاءته صراری موسی و هو یشتکی القله و الفقر. [۲] شبها همراه کیسههای دینار از منزل بیرون میآمد. به هر کس میخواست نیکی کند به آنان میداد. [۳] . شخصی به نام عیسی بن محمد که زراعتش را ملخ نابود ساخته بود، در پیش امام شکوه نمود. امام از وی پرسید چه مقدار خسارت متوجه شما شده است. وی میگوید صد و بیست دینار و قیمت دو شتر. امام دستور داد صد و پنجاه دینار به وی بپردازند. [۴] .
هنگامی که کسی در مدینه درمانده میشد سراغ موسی بن جعفر (ع) را می گرفت تا گرفتاریش برطرف شود. محمد بن عبدالله که برای وصول مطالبات خویش به مدینه آمده بود و موفق نشده بود هنگامی که با امام برخورد نمود حضرت کیسهای که در آن سیصد دینار بود به وی عطا نمود. [۵] آری در زیارت جامعه کبیره به شاخصان عترت این گونه خطاب میکنیم، عادتکم الاحسان و سجیتکم الکرم. [۶] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] عیون اخبار الرضا (ع)، ج ۱، ص ۳۴٫
[۲] عمده الطالب، ص ۳۳۹٫
[۳] عمده الطالب، ص ۲۳۹؛ مقاتل الطالبین، ص ۴۱۳؛ تاریخ بغداد، ج ۱۳، ص ۲۷٫
[۴] تاریخ بغداد، ج ۱۳، ص ۳۱٫
[۵] الارشاد، ج ۲، ص ۲۳۲٫
[۶] الفقیه، ج ۲، ص ۳۷۴، بلد الامین، ص ۴۲۳ و ۴۲۴٫
منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول ۱۳۸۶٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *