معجزات و کرامات

امام کاظم و سخن گفتن در گهواره

کودکی «موسی بن جعفر (ع)» با دیگران متفاوت است. وی هنگامی که در گهواره است همانند مسیح (ع) سخن میگوید. حضرت مسیح برای تطهیر دامن پاک مادرش مریم، در گهواره سخن گفت و یهود بیپروا را که به مریم پاک، اتهام روانه کرده بودند! شرمنده ساخت، قال انی عبدالله آتانی الکتاب و جعلنی نبیا. [۱] .
اینک کودکی از تبار فاطمه علیهاالسلام در گهواره سخن میگوید و نظرها را به سمت خویش جلب مینماید. این کودک همانند سایر فرزندان صادق آل محمد (ص) نیست. این کودک تفاوت مهم با دیگران دارد. این کودک صاحب فضیلت و برتری هایی است. این کودک باذن الله در گهواره به سخن میآید و به همگان اعلام میدارد که فرزانهای از فرزانگان و رهبری از رهبران جامعه است. موسی الکاظم (ع) بعد از این که از مادر متولد شد صورت را سوی آسمان بلند کرد و گفت: اشهد الا اله الا هو. [۲] .
یعقوب سراج میگوید بر امام صادق (ع) وارد شدم و حضرت در کنار گهواره ابوالحسن موسی (ع) ایستاده بود. مدت طولانی حضرت با کودک سخن میگفت و وی را میخنداند. سپس به من رو کرد و فرمود به نزد مولای خویش برو به وی سلام کن. من کنار گهواره رفتم و بر وی سلام کردم و ایشان با بیانی رسا جواب سلام مرا دادند، فرد علی السلام بلسان فصیح. [۳] امام رضا (ع) میفرماید پدرم در گهواره سخن میگفت، و کان ابییتکلم فی المهد. [۴] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] مریم، ۳۰٫
[۲] دلائل الامامه، ص ۱۴۷٫
[۳] کشف الغمه، ج ۳، ص ۱۴؛ القطره، ج ۱، ص ۳۶۹٫
[۴] کشف الغمه، ج ۳، ص ۳۷٫
منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول ۱۳۸۶٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام کاظم علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *