معجزات و کرامات

معجزات و کرامات امام کاظم – آمدن درخت نزد امام

آمدن درخت نزد امام
علی بن ابراهیم از پدرش و او از واقفی روایت میکند که وی گفت: من پسر عموئی بنام حسن بن عبد اللَّه داشتم، وی بسیار عابد و زاهد بود، سلطان وقت از کوشش او در راه دین ترس داشت، حسن بن عبد اللَّه یکی از روزها وارد مسجد شد در هنگامی که حضرت موسی بن جعفر علیهما السّلام هم در مسجد تشریف داشتند.
راوی گوید: موسی بن جعفر بطرف او اشاره کردند و آن مردم هم در خدمت او حاضر شد، پس از این فرمود: ای ابو علی من از اقوال و اطوارت خوشم نمیاید، اینک بر تو لازم است دنبال معرفت بروی، وی گفت: قربانت گردم معرفت کدام است تا من دنبال او بروم.
حضرت فرمود: برو کسب علم و دانش کن و فقه و حدیث یاد بگیر، عرض کرد: از کجا فقه و حدیث را طلب کنم، فرمود: از فقهای مدینه یاد بگیر، پس از این بمن القاء حدیث کن راوی گفت: این مرد از خدمت آن جناب مرخص شد، روز دیگر مراجعت کرد و روایات را برای آن حضرت خواند و لیکن همه را اسقاط نمود.
حضرت موسی بن جعفر علیهما السّلام بار دیگر فرمود: بروید معرفت پیدا کنید، این مرد به یاد گرفتن مسائل دینی اهتمام زیادی داشت، راوی گوید: وی همواره در خدمت موسی بن جعفر حاضر میشد، یکی از روزها حضرت اراده کردند به یکی از باغهای خود بروند، این مرد ناگهان سر راه را بر آن جناب گرفت و گفت: قربانت گردم من در پیشگاه خداوند با شما احتجاج خواهم کرد اکنون بمن بفهمان معرفت چیست؟
حضرت در این هنگام وی را به امامت امیر المؤمنین و حسنین و بقیه امامان از آل‏ محمّد علیهم السّلام آشنا کرد، و پس از این سکوت نمود، این مرد گفت: پس امروز امام چه کسی است؟ فرمود: اگر به شما بگویم قبول میکنی؟ عرض کرد: آری خواهم پذیرفت فرمود: من امروز امام هستم، عرض کرد، در این باره دلیلی هم داری؟ فرمود: نزد این درخت برو و بگو موسی بن جعفر امر میکند بطرف من بیا.
این مرد گفت: من بطرف درخت رفتم، ناگهان مشاهده کردم درخت از زمین کشیده می‏شود و درخت آمد تا آنگاه که در مقابل آن جناب توقف کرد، سپس حضرت بوی اشاره کردند و او بار دیگر به جای خود مراجعت کرد، آن مرد در این هنگام به امامت موسی بن جعفر اعتقاد پیدا کرد، و سکوت و عبادت را پیشه خود ساخت و با احدی سخن نگفت.
/پاورقی ۱- زندگانی چهارده معصوم علیهم السلام‏، عزیز الله عطاردی‏، ج ۱،ناشر اسلامیه‏، ص: ۴۰۹٫/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *